Munzur Vadisi Milli Parkı’nda 300 gönüllüyle çevre temizliği yapıldı

AA

Tunceli

“Tabiatın hakimi değil, onun bir parçasıyız”

Vali Tekbıyıkoğlu, etkinlik sonrasında gazetecilere yaptığı açıklamada, Munzur Vadisi Milli Parkı’nın güzellikleriyle görülmeye değer bir yer olduğunu söyledi.

Çevre Haftası nedeniyle milli parkta etkinlik düzenlediklerini belirten Tekbıyıkoğlu, şöyle konuştu:

Biz, içinde yaşadığımız tabiatın hakimi değiliz ve bunun sadece parçasıyız. Aslında oyunu ve kuralları da koyan doğanın bizzat kendisi. İnsanoğlu teknoloji üretmesine rağmen halen doğanın kudreti, insanın kuvvetinden çok daha yüksek vaziyette. Doğaya karşı menfi bir tesir olduğunda zamanla karşılık veriyor. Eğer fabrika bacaları fazla çalışıyorsa küresel ısınma oluyor, sera gazı etkisi oluyor. Dere yataklarına ev yapıyorsak bir müddet sonra sel yatağı alıp o evleri götürüyor ya da kıyıları dolduruyorsak bir şekilde deniz buna tekrar geri müdahale ediyor.

“Buradaki insanlarımızın muazzam çöp disiplini var”

Tekbıyıkoğlu, insanoğlunun yaşamını devam ettirmesi için doğaya uygun yaşam formunu tatbik etmesi gerektiğini dile getirdi.

Tunceli’de yaşayanların doğayı çok sevdiğini anlatan Tekbıyıkoğku,

Buradaki insanlarımızın muazzam çöp disiplini var. Biz, dışarıdan gelen misafirlerimizin de buraları görmesini istiyoruz ama onların da bizim çöp disiplinimize katılmasını arzu ediyoruz. Çünkü, çevreye atılan bir plastik belki binlerce yıl boyunca eritilemiyor, ortadan kalkmıyor. Bugünkü etkinliğimize yaklaşık 300 kişi katıldı.

ifadelerini kullandı.

Etkinliğe, İl Jandarma Komutanı Tümgeneral Nuh Köroğlu, İl Emniyet Müdürü Hakan Duman, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürü Melih Melik Kara, Gençlik ve Spor İl Müdürü Lokman Ekinci, İl Sağlık Müdürü Dr. Muhammed Duran, KOSGEB Müdürü Kadir Yıldırım, Tarım ve Orman İl Müdürü Yavuz Suat Pala, Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürü Ali Haydar Gürsönmez, Orman İşletme Müdürü Özcan Yüksel, emniyet ve jandarma personeli ile vatandaşlar katıldı.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir