Yüzde 300 kar eden sektörler listesi şok etti, meğer fırsatçılar yüzünden fiyatlar böyleymiş

Son dönemde enflasyonun düşürülme çabalarına rağmen fiyatların hızla arttığını görüyor olabilirsiniz. Fakat bu durumun temel sebebi yüksek kar marjları da olabilir.

Yani ürünlerin maliyeti düşse de insanlar daha fazla para kazanmak satış fiyatlarını yukarıda tutmaya devam ediyorlar.

Geçtiğimiz günlerde yüzde 300 ve üzeri kar eden bazı sektörlere ilişkin bir liste yayınlandı. Bu listede maliyetler ve satış fiyatları göz önüne alındı. Örneğin kurumsal bir pizza firmasının 250 TL’den sattığı pizzayı sadece 50 TL’ye mal ettiği ortaya çıktı.

Bir diğer sektör ise mobilya. Son dönemde ham madde fiyatları düşmesine rağmen artan taleple birlikte fiyatlar yükselmiş durumda. Bu sektörde karlılık oranı yüzde 300’ün çok üzerinde.

Faizlerin artmasıyla birlikte bankacılık sektöründe de karlılık yüzde 300’ün hayli üstüne çıktı.

Genel olarak yüzde 300 kar elde eden şirketler arasında fast food zincirlerinin olması dikkatlerden kaçmadı.

Zaten son dönemdeki kafe, restoran protestolarının temel nedeni de bu olabilir. Özellikle gıda sektöründe fiyatlar saçma noktalara gelmiş durumda.

Bir araştırmaya göre, Türkiye’nin önde gelen hamburger satıcılarından biri 225 TL’ye sattığı menüyü sadece 58TL’ye mal ediyor. Bu maliyete aynı oranda diğer giderler bile eklendiğinde karlılık oranı çok yüksek seviyelerde kalıyor.

Bir diğer sektör ise kuru meyve. Özellikle son tüketiciye kuru meyve yüksek fiyatlardan ulaşıyor. Burada aslan payı ise aracıya gidiyor. Örneğin 1 TL’ye alınan kuru meyve, dükkanlara 4TL’ye son tüketiciye ise 6TL’ye ulaşıyor.

Tabi ki listede en çok dikkat çeken sektör pırlanta. Bakıldığı zaman değerli taş olarak bile görünmeyen pırlanta, absürt fiyatlara satılıyor. Bozdurmak istediğinizde ise hiçbir değeri olmuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir